3 cm sněhu a u muzea 4

V Bostonu napadl sníh, což není nic zvláštního, protože je zdejší oblast vyhlášená tuhými zimami. Co mě ale překvapilo je chování lidí a reakce na „kalamitu“. Boston je v podobných zeměpisných šířkách jako Česko, dokonce trošku víc na jih, takže by člověk čekal podobnou zimu. Asi je to tady kvůli studeným proudům trošku horší, ale je to velmi podobné. Co se stane, když u nás napadne sníh? Nic moc. Odhrne se sníh před domem, nadává se, že to zase silničáři neuklidili, ale jinak nic moc. Tady to ve zprávách a novinách vypadá jako konec světa. A protože lidi televizi žerou, tak uvěří, že je čeká katastrofa a radši ani nevychází.

Sněžení předcházely dva dny mrazů. Bylo kolem minus 10, ale bylo hezky. Bylo jasno, nefoukalo, ale protože někde někdo řekl, že by to mohlo způsobit smrt, tak 80% lidí nešla do práce. Já jsem přijel do laborky na kole, jel jsem pak na oběd a volejbal a všude bylo vylidněno a vypadalo to jako konec světa. Ale kvůli jejich korektnosti nemůžete nikomu nic říct. Začal jsem se bavit s jedním kolegou, který jako jeden z mála přišel a naznačil jsem něco ve smyslu, že jsou to bábovky a že se bojí naprosto zbytečně a on to vzal skoro jako urážku. Naprosto vážně mi odpověděl, že tady jde o bezpečnost a o zdraví a že s tím se nezahrává. Se sněhem to bylo dnes podobné. Viděl jsem z okna jednoho ze sousedů, jak vytáhl svou frézu na sníh a těch 10 cm frézoval. Další sousedi mu každé tři minuty nosili čaj a jídlo za to, jaký je hrdina.

V tomto domě bydlím. Podobných jsou v okolí stovky, jenom se mění barva fasády.

Ale časem jsem vypozoroval, že to není jenom počasí. Reakce Američanů na nějakou novou situaci jsou na můj vkus (a asi i většiny Čechů) přehnané. Vidím to na volejbale i na univerzitě. Buď jsou opravdu proti nám přecitlivělí anebo to přehrávají. A v případě toho sněhu je to navíc extrémní důvěra v média místo vlastního rozumu. Pokud napadne 5cm sněhu a radar říká, že už nemá padat, tak snad můžu do práce, ne? Ale tady ne, je vyhlášená kalamita, tak jsou všichni doma. Taky je možné, že to je českou povahou. Že jsme kvůli historickému vývoji pasivnější a otrlejší než Američané.

Většina firem má na uklízení sněhu najatých opravdu hodně lidí a stojí je to dost peněz. Protože pokud by to neuklidili, tak jim nepřijdou lidi do práce kvůli bezpečnosti. Taky na tom vydělávají lidé s velkými Jeepy. Nechají si tam přidělat radlici, zaregistrují se do programu a fungují oficiálně jako silničáři. Vykazují kilometry, dostávají dotace na techniku a peníze za pohotovost. Ale nejsou to oficiálně žádné firmy. Prostě mají jenom velké auto, na které lze přidělat radlici, tak když napadne sníh, můžou si přivydělat.