dsc_0114

Celtics – Kings

Boston Celtics je basketbalový tým hrající NBA a konečně jsem se odhodlal zajít na zápas. Američané mluví o všech týmech podle jejich označení nebo maskota nebo co to vlastně je. Takže v Bostonu je Celtics pro basketbal, Bruins je hokejový tým, Red Sox basebolový a Patriots je tým amerického fotbalu. Podobně je to všude, takže když se hraje zápas amerického fotbalu, tak se říká, že hrají například Patriots proti Steelers nikoliv Boston proti Pittsburghu.

Celtics patří mezi neúspěšnější týmy historie se 17 tituly, poslední roky jsou ale spíše průměrní. Známí jsou také kvůli tomu, že zde hrálo hodně bělochů, zatímco v jiných týmech je převálcovali černoši. Dnes už to samozřejmě neplatí. I když je tým historicky neúspěšnější, od roku 2012 byli spíš podprůměrní a teprve loni se dostali po několika sezónách do playoff.

dsc_0109
Kvůli bezpečnostním prohlídkám jsou u vstupu dlouhé fronty. Hodně lidí přišlo třeba až v polovině zápasu, ale odešli 10 minut před koncem, aby se nemuseli mačkat při východu.

Před dvěma lety jsem poprvé viděl NBA v Brooklynu. Jeden zápas byl právě se Celtics, takže už jsem věděl co čekat. Jednoznačně lepší oproti mým prvním zápasům byla atmosféra. V Brooklynu hráli Nets v nové hale, na kterou si lidé teprve zvykali, nebylo vyprodáno a ani se moc nefandilo. Na Celtics je vyprodáno pravidelně a i ceny jsou podstatně vyšší. Seděla vedle mě pětičlenná rodina a o přestávce jsem počítal, kolik je ten zápas stál. Jeden lístek do toho sektoru za normální cenu je asi 1500Kč, lístek na parkování na zápas je také asi 1500Kč, jedno pivo 250Kč, pizza 300Kč, popcorn 220Kč, chipsy, nachos… Děti samozřejmě chtěly ochutnat všechny dobroty a o přestávce si šly koupit dres. Odhadem za ten zápas rodina dala asi 14000Kč. A to byly průměrná místa. Blíže k hrací ploše stojí jeden samotný lístek kolem 10 tisíc. Já jsem přijel na kole, večeři si dal předtím a lístek jsem koupil z druhé ruky za 800Kč.

dsc_0111
Vlajky, světla, tanečníci, gymnasti, zpěváci….

Zápas je jedna velká show. Asi to ani není o sportu. Je to jako diskotéka, hospoda, fast food, sledování reklam, televize, gymnastika, hry a všechno smíchané dohromady do šíleného koktejlu. Samotná hra trvá 4×12 minut, ale celý zápas trvá skoro 2 a půl hodiny. Je to natáhnuté hlavně kvůli reklamním přestávkám, ale organizátoři dělají všechno proto, aby se diváci nenudili. Vyhlašuje se místní hrdina, což je někdo, kdo udělal něco prospěšného v komunitě, roztleskávačky mají šílená gymnastická vystoupení, celá hala bliká, muzika hraje jako na taneční party a do toho lidé šílí. Šílí ale jenom v pauzách. V pauzách totiž kamera objíždí halu a všichni se snaží dostat na obrazovku. Mají proto bizarní kostýmy, tančí a prostě se snaží jakkoliv zaujmout kameramana. Přišlo mi to jako hlavní cíl většiny diváků. Pokud se alespoň na 2 vteřiny dostanou do záběru, tak můžou šťastně odejít.

dsc_0113

Celtics nakonec vyhráli, ale to asi ani není důležité. Jde hlavně o show a o zábavu a o to, aby klub vydělal. Sport je jenom někde v pozadí a diváky zajímají spíš efektní akce, než hra samotná. Ale to neznamená, že se mi to nelíbilo. Je to jako koncert Madonny. Ona vlastně neumí moc dobře zpívat, ale má úžasnou show, kterou umí prodat a lidem se její koncerty líbí. Tak proč by basketbalový zápas nemohla být taky jenom show? Navíc na tu show přijde pravidelně 18 tisíc lidí ve městě o něco větším než Brno. Pokud by to bylo jenom o basketbalu, tak by nepřišla ani polovina.

Pravidelně asi chodit nebudu (hlavně kvůli ceně), ale minimálně jednou nebo dvakrát ještě určitě zajdu. V lednu má přijet Washington, kde hraje Tomáš Satoranský, takže je to motivace navíc. V pondělí přijede do stejné haly Jágr a jeho Florida, tak budu mít možnost srovnání hokeje s basketbalem. Čekám však to stejné, jenom kulisu celé show bude tvořit trošku jiná hra.

dsc_0116
Po cestě zpátky jsem potkal plachetnici, kterou někdo přetvořil na vánoční stromek