dsc_0132_panorama

Český večer v TD Garden

TD Garden je místní aréna ve stylu O2 areny v Praze. A proč tam byl český večer? No protože přijel Jarda Jágr. V hale jsem viděl nejméně 15 českých vlajek a dresů české reprezentace. Navíc za Boston letos válí Pastrňák, který je zatím třetí nejlepší střelec celé NHL, Krejčí se dostává do formy, takže motivace pro českého fanouška je jasná. Paradoxní je, že to byl pro místní podprůměrně zajímavý zápas. Florida, za kterou Jágr hraje je stále považovaná za slabší tým a nepatří mezi tradiční týmy NHL ani není velkým rivalem místním bostonským medvědům.

dsc_0127
Olympijské hvězdy

Slabší zájem byl znát na ceně lístků. Existují různé agentury a aplikace, které monitorují volné lístky na trhu a přeprodávají je. Podle zájmu se může měnit cena každou minutu. No a na tento zápas zbylo lístků poměrně hodně, proto i cena spadla. Seděl jsem v osmé řadě od hrací plochy a stálo mě to asi 950Kč, na zápas s Montrealem nebo Rangers by byl takový lístek zhruba za pětinásobek. Do horního patra šlo sehnat lístky i za 500Kč. Investice navíc jsem nelitoval, protože se čeští hráči opravdu předvedli a já jsem to sledoval hned za mantinelem místo, abych seděl někde pod stropem s dalekohledem.

dsc_0126
Hymna

Minule jsem psal o zápase NBA, což byla show proložená basketbalem. Čekal jsem něco podobného i na hokeji. Byl jsem na NHL už před dvěma lety v Pittsburghu a konalo se střílení triček, soutěže na ledě i mimo, komerční přestávky plné aktivit apod. Tady se to překvapivě nedělo. Zápas začal klasicky hymnou, kterou zpíval nějaký místní zpěvák v důchodu a zpíval dost špatně. Pak natáhli koberce a nastoupila skupina olympioniků z Nové Anglie. (Nová Anglie je 6 států na severovýchodě USA, kam patří i Massachusetts.) Byli to olympionici, kteří v Riu vyhráli medaile. Už si nepamatuji jména, ale byla tam gymnastka, plavci a už nevím, kdo. Dostalo se jim ovací ve stoje a pak vhodili první buly. Kapitáni jim poděkovali a mohl začít zápas. Mimochodem kapitánem Bostonu je Slovák Zdeno Chára.

dsc_0120
Jágr při rozcvičování samozřejmě bez helmy, aby nešel přehlédnout

Do začátku zápasu stále hrála hudba nebo se něco dělo, ale jakmile začali hrát, přišel šok. V hale je prostě ticho. Sedí tam bez stovky asi 18 tisíc lidí a jde slyšet, jak se o 5 řad pod vámi baví. Jde slyšet, jak naráží puk na hokejky nebo jak na sebe hráči na hřišti křičí. Prostě skoro ticho, žádné fandění.  V Pittsburghu se promotéři a hlasatelé snažili fandění vyvolat, ale tady ne. V přestávkách hrála přípravka, byl rozhovor s těmi olympioniky nebo kamera obíhala halu. Nebyla to ale ani zdaleka taková šílená umělá show jako na basketbalu. A proto se i lidi věnovali více hokeji. Bylo mi to mnohem sympatičtější než ten cirkus při NBA.

dsc_0123 dsc_0122

No a nejzajímavější bylo sledování Čechů. Jágr při prvním střídání hned fauloval. Když se měl vrátit a bránit, tak rozhazoval rukama na rozhodčího nebo to pomalu dojížděl. Je vidět, že se mu dozadu tolik nechce, ale vpředu mu to stále jde. První gól dal Boston po krásné přihrávce Krejčího. To se poprvé objevila hromada českých vlajek. Potom vyrovnal Jágr, vlajek bylo ještě více, i když Jágr hraje za soupeře. Další gól dal Pastrňák, který dal i rozhodující gól i v prodloužení a byl vyhlášen nejlepším hráčem. Vždycky, když se objevil na hřišti, tak byl vidět a hrál opravdu výborně. Boston vyhrál 4:3 v prodloužení, Pastrňák hodil svou hokejku lidem a byl konec. Zklamáním byla slabší atmosféra. I ve Znojmě na obyčejný zápas, kam přijde 3000 lidí je atmosféra mnohem lepší než tady. Druhá otravná věc jsou reklamy, které jsou úplně všude. Naopak se mi líbily různé akce, které dělají pro diváky. Například vyberou lidi z publika, kteří se v přestávkách vozí na rolbách, které mají speciální sedadla pro diváky.