LateX

LaTex je balík nástrojů využívající program TeX určený pro pokročilou sazbu textu. Zejména při použití v akademické nebo vědecké sféře má řadu výhod oproti klasickým programům jako MS Word. Na internetu lze najít návody, obsáhlé dokumentace, rady a tipy prakticky pro jakýkoliv myslitelný problém. Nechci sem přepisovat žádnou obsáhlou dokumentaci, pouze chci prezentovat několik nástrojů a postupů, které se mi v průběhu let osvědčily, a věřím, že mohou ušetřit spoustu času i práce dalším uživatelům.

MikTex

celého systému. Jednotlivé nástroje lze volat pomocí příkazového řádku, ale jednodušší je propojit MikTex se zvoleným editorem. V TeXnicCenter se musí na začátku upravit nebo definovat profily podle přání uživatele, čímž se vytvoří spojení TeXnicCenter a MikTex a jednotlivé nástroje lze poté jednoduše volat přímo z editoru. Alternativou k Miktexu je například starší Tex Live.

miktex_packages
Manažer balíčků v MikTeX

Editační programy:


TeXnicCenter

Je to jeden z nejpoužívanějších editorů a osobně mi vyhovuje. Na rozdíl od jiných podporuje kódování UTF-8, má zabudované různé funkce automatického doplňování nebo podporuje vytváření projektů a jejich pokročilou správu. Ke stažení je z oficiálních stránek vývojáře. Mezi alternativy patří například TeXworks, TeXmaker, MeWa nebo TeXstudio.

texnic
Editace projektu v TeXnicCenter

LyX

Objevil jsem jej teprve nedávno. Používají ho kolegové na MIT (podobně jako český ShareLatex). Je to editor, který se opět propojuje s balíkem MikTeX, ale je mnohem více integrovaný. Nejedná se o prostý editor zdrojového kódu jako například výše uvedený TeXnicCenter, ale jde o tzv. WYSIWYM („what you see is what you mean“) editor. Hlavní výhodou je, že není třeba znát LaTeX a jeho příkazy. LyX má definovány desítky standardizovaných dokumentů od životopisu přes odborné publikace, protokoly a další. Na základě těchto standardů potom vytvoří finální dokument z autorem doplněného textu. Výsledný dokument je podobný zdrojovému při editaci. Pro ty, kdo se nechtějí kompletně učit s LaTeXem, je to velmi dobrá alternativa. I když i tady jsou některé funkce osekané a záleží na tom, jestli je vhodně definovaná šablona a typ dokumentu. LyX používá vlastní typy souborů, které lze přečíst pouze v LyX editoru, dokument lze ale exportovat do klasického LaTexu.

lyx
Prostředí editoru LyX

ShareLaTex.com

Je to online LaTex editor, který obsahuje i šablony a umí překládat do pdf souborů. Je to velmi užitečné, hlavně pokud nemáte vlastní počítač. Není třeba nic instalovat, stačí se přihlásit, vybrat typ dokumentu a rovnou psát. Je tam integrovaný i bibtex pro generování referencí, ale pokročilejší funkce chybí. Nějaký větší projekt jako diplomku bych v tom určitě nepsal. Na kratší dokumenty je to ale hodně použitelné a jednoduché.

sharelatex
Jednoduché webové prostředí ShareLatex.com

Doplňky k LaTexu:


Program VLNA

Achillovou patou LaTexu je kontrola pravopisu. Lze jednoduše kontrolovat překlepy pomocí nahraného slovníku. Do editoru lze nahrát slovníky a editor potom označuje slova, která ve slovníku nejsou. Pokročilá kontrola pravopisu a automatické úpravy jako ve Wordu chybí. V češtině je například pravidlem, že řádek nesmí končit předložkou, aby například psaní spojení: ve-městě nebylo ve na jednom řádku a městě na dalším. Word se o to stará sám, ale LaTex to neumí. Podobné je to s jednotkami ve fyzice. Například při označení délky l = 100 m, by tato rovnice a zejména jednotky neměly být zalomeny na další řádek.

Proto tyto účely se v LaTexu používá nezalomitelná mezera. Místo klasické mezery se dá znak ~. Při psaní textu na to však nikdo nechce myslet a proto se hodí malý prográmek nazvaný vlna od Petra Olšáka. Program projde celý text a podle předdefinovaných pravidel přidá na požadovaná místa automaticky mezeru. Nefunguje na 100%, ale téměř 99% ano. Spustitelný soubor je ke stažení zde a zdrojový kód zde. Nejjednodušší je přidat program do složky MikTex mezi ostatní nástroje a zadefinovat nový profil, který spouští právě program vlna. Aplikace je ke stažení zde a zdrojový kód společně s dokumentací zde.

HTLATEX

Pro pokročilou kontrolu pravopisu jsem nenašel lepší program než Word. Jak do něj ale dokument z LaTeXu dostat? Osvědčilo se mi přeložení dokumentu do html formátu pomocí nástroje HTLATEX. Ten je obsažen s balíku MikTeX a stačí tedy definovat pouze nový profil. Tento nástroj má někdy problémy s grafikou nebo tabulkami, ale pro kontrolu pravopisu postačí. HTML soubor jde totiž otevřít pomocí MS Word a nalezené chyby ve zdrojovém souboru potom opravit.

Calc2LaTex

Dalším problémem mohou být tabulky. LaTex samozřejmě tabulky umí včetně pokročilého formátování. Nicméně není to tak pohodlné, jako když máte data v Excelu a uděláte pouze Ctrl+C a Ctrl+V. A zejména u větších tabulek je jejich přepisování dost pomalé. Naštěstí jsem objevil makro Calc2LaTex, které převede tabulku z programu Calc (alternativa Excel v LibreOffice nebo OpenOffice) do zdrojového kódu v LaTex. Makro je ke stažení zde. Makro se poprvé musí importovat do programu Calc. Poté lze označit tabulku, makro spustit, vybrat nastavení a překopírovat zdrojový kód do LaTex editoru. Soubor maker pro Calc2LaTex je ke stažení zde. Instalace do programu Calc je popsaná zde.


Citační manažery:


Při psaní odborných nebo jakýchkoliv jiných textů je třeba citovat použité zdroje (i když se tak často neděje). Zdrojů mohou být desítky a samotné citování a vytváření referencí a seznamu použité literatury může být bolestivý proces, pokud autor neví, jak na to.  Klasický Word v tomto směru také dost pokročil, ale LaTeX je podle mě zatím nepřekonatelný. Při citování jde hlavně o zavedené standardy a normy, což může být věda. V LaTexu je většina norem předem definovaných nebo je lze lehce změnit. Ke zpracování zdrojů slouží BibTeX, do kterého se ukládají reference ve velmi obecném formátu. Návody na jeho použití jsou dostupné například zde nebo zde.

BibTeX však úplně neřeší obecnou správu referencí. K tomu jsou nevhodnější citační manažery, ke kterým jsem se náhodou dostal před dvěma lety, a ušetřily mi obrovské množství času. Citační manažer je software, do kterého si můžete ukládat články, knihy, prezentace… Lze je v něm pohodlně organizovat, exportovat a celkově v nich udržovat pořádek.

Mendeley

Mendeley je desktopová aplikace pro správu zdrojů, ale také sociální síť,  umí vytvářet skupiny, sdílet dokumenty mezi další uživatele, automaticky stahuje informace o dokumentech, automaticky může dokumenty přejmenovávat, funguje jako cloudová služba, takže lze soubory sdílet mezi více používaných počítačů a všechno lze propojit s LaTeXem a pohodlně generovat BibTeX soubory. Protože má tolik funkcí, není při prvním použití tak jednoduchý jako jiné manažery, ale určitě stojí za to, se s ním naučit.

mende
Desktopová aplikace Mendeley

CitacePRO

Je to takový jednodušší Mendeley určený pro české uživatele přístupný na webu. Většina univerzit má předplacený přístup zdarma. Po přihlášení lze vytvářet složky, spravovat zdroje a samozřejmě také exportovat zdroje do LaTeXu, Wordu, Excelu… Je zde předefinováno několik citačních norem a stylů, které lze využít včetně ČNS ISO normy, která je doporučená pro českou literaturu.

citace
Webová aplikace CitacePRO