O počítačích a tak
-
Charles Petzold: Code -- The Hidden Language of Computer Hardware and Software.
Microsoft Press 2000. ISBN 0-7356-1131-9. 393 stran, cena 17.99 $.
Tohle vlastně není kniha o programování, to je o počítačích, o tom, jak fungují a tak. Začíná příběhem dvou kluků, kterým rodiče zakážou se stýkat, a tak si vybudují telegraf -- tedy zařízení využívající nějaký primitivní kód. Pak pokračuje přes důmyslnější kódy, jako je Morseova abeceda, Braillovo písmo nebo čárový kód, a přes telegrafy a relátka se dostane k hradlům a logickým obvodům, které umějí sčítat a dělat jiné užitečné věci. Přes známé mikroprocesory se pak dostane k programování v asembleru a ve vyšších jazycích.
Je to čtivá a přitom informacemi nabitá kniha, která samozřejmě neosloví elektroinženýra, ale poučenému laikovi může poskytnout hluboký vhled do fungování současných počítačů.
-
J. Goyvaters, S. Levithan: Regulární výrazy. Kuchařka programátora.
Computer Press, Brno 2010. ISBN 978-80-251-1935-8. 381 stran, cena 590 Kč.
Tato kniha obsahuje sbírku příkladů regulárních výrazů, a to perlovského typu. Uvedená řešení lze použít v jazycích pro .NET, v Javě, JavaScriptu, PHP, Pythonu, Ruby a pochopitelně take v Perlu. Lze je použít i v jazyce C, máme-li k dispozici open-source knihovnu PCRE. Většina kapitol obsahuje příklady, v nichž je na počátku vymezeno zadání a pak zásleduje zdrojový kód v několika programovacích jazycích. V úvodních kapitolách najdeme vysvětlení základních pojmů, seznámíme se s nástroji pro práci s regulárními výrazy, s kódováním Unicode apod.
Jak známo, jednou z mála jistot programátora je, že bude muset zpracovávat řetězce, a bez regulárních výrazů je to zbytečně těžké. Tahle kniha může člověku ušetřit mnoho práce a přitom mu pomoci pocopit, jak regulární výrazy konstruovat a účinně používat. Předpokládá ovšem, že umíte programovat.